Pandemia koronawirusa obiegła cały świat w bardzo szybkim tempie. Jej skutki obserwujemy do dzisiaj, co gorsza, naukowcy zapowiadają, że ludzie powinni nauczyć się żyć z obecnością wirusa. Sytuacja związana z próbami wstrzymania rozwoju zakażeń występuje w każdym państwie i zmienia się dynamicznie. Tutaj dowiesz się, jakie procedury należy zachować, żeby przekroczyć granicę Niemiec oraz jakie obostrzenia panują w tym kraju.

Praca w Niemczech a covid-19

Wielu Polaków podejmuje pracę w Niemczech i to w szczególności dla nich ważne są informacje o funkcjonowaniu tego państwa podczas pandemii covid-19. Dotyczy to głównie osób, które codziennie dojeżdżają do miejsca pracy poza granicami Polski. Niektórzy zmuszeni są szukać zatrudnienia w Niemczech, po masowych zwolnieniach w kraju. Kobiety często decydują się zostać opiekunkami osób starszych, wiele ofert pracy w takim charakterze znajduje się na https://laxocare.pl/oferty/. Bieżące doniesienia podają, że przekroczenie granicy z Niemcami jest dozwolone z zachowaniem odpowiednich restrykcji, dlatego pandemia nie blokuje całkowicie możliwości rozwoju osobistego.

Wjazd do Niemiec

Na granicy Polski i Niemiec obowiązuje wyrywkowa kontrola graniczna, to oznacza, że strażnicy nie zatrzymują każdego wjeżdżającego na teren państwa samochodu. Ważny jest również fakt, że Polska znajduje się na liście krajów podwyższonego ryzyka związanego z dużą liczbą zakażeń. Wobec takich obszarów mogą być stosowane inne restrykcje. Od 21 marca 2021 roku wstęp na teren Niemiec mają tylko osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Testy

Test musi spełniać wymogi Światowej Organizacji Zdrowia. Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno być przetłumaczone na język niemiecki, angielski bądź francuski. Osoby, które posiadają przeciwciała lub zostały zaszczepione przeciw covid-19 również muszą poddać się wykonaniu badania. Test należy wykonać najwcześniej 48 godzin przed wyjazdem albo bezpośrednio po przyjeździe do Niemiec. Z okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa zwolnieni, między innymi są:

  • Dzieci do 6 roku życia
  • Kierowcy, którzy przewożą ludzi lub towary, nieprzebywający w Niemczech dłużej niż 72 godziny
  • Osoby, które przejeżdżają przez Niemcy lub Polskę bez postojów i noclegów

Zgłoszenie wyjazdu do Niemiec

Przed wyjazdem do Niemiec należy zarejestrować swoją chęć przekroczenia granicy, za pomocą wniosku na stronie www.einreiseanmeldung.de. Dane zostaną przekazane do niemieckiego urzędu zdrowia, w celu sprawdzenia czy taka osoba przestrzega obowiązków związanych z wykonaniem testu i odbyciu kwarantanny. Z obowiązku zgłoszenia wjazdu zwolnione są osoby, które przejeżdżają przez Niemcy bez postojów (nawet przez obszary wysokiego ryzyka zakażeniem), kierowcy zawodowi oraz pracownicy firm transportowych, chyba że jadą z miejsc podwyższonego ryzyka.

Kwarantanna

Obowiązek kwarantanny dotyczy wszystkich, którzy wjeżdżają do Niemiec z miejsc obciążonych podwyższonym ryzykiem zakażenia i przebywały w nich przynajmniej 10 dni. Czas trwania kwarantanny może różnić się w zależności od landu, do którego się jedzie. W większości krajów związkowych wynosi ona 10 dni, z możliwością skrócenia do 5 dni po przyjeździe. Podczas rejestracji na stronie internetowej dostaje się informacje o miejscu, w którym odbywa się izolację. Kwarantanna może trwać krócej, jeżeli po wykonaniu drugiego testu na koronawirusa po 5 dniach od przyjazdu uzyska się wynik negatywny. Z dziesięciodniowej izolacji mogą być zwolnione osoby, które podróżują przez Niemcy w tranzycie, czyli bez zbędnych postojów i noclegów lub osoby przebywające w kraju nie dłużej niż 3 dni, takie jak pracownicy służby zdrowia, wykonujący swoją pracę w innym miejscu na zlecenie pracodawcy oraz kierowcy.

Sytuacja covidowa zmienia się dynamicznie, dlatego warto na bieżąco sprawdzać czy Niemiecki rząd nie wprowadza nowych zasad funkcjonowania państwa. Trzeba mieć też na uwadze, że restrykcje mogą różnić się pomiędzy landami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj