Leasing używanego auta to popularna forma finansowania zakupu pojazdu. Decydując się na skorzystanie z tego rozwiązania – czy to jako osoba prywatna, czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – trzeba mieć na względzie kilka ważnych spraw.

Jaki rodzaj leasingu?

Od leasingu fabrycznie nowego auta leasing samochodu używanego różni się niewiele. Nawiązując współpracę z leasingodawcą, leasingobiorca musi określić, czy bardziej opłaca się mu się leasing operacyjny, czy finansowy. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorców kupujących pojazd na firmę. O ile w leasingu operacyjnym leasingobiorca nie może uwzględnić auta w środkach trwałych i poddawać go amortyzacji, o tyle w leasingu finansowym taka opcja wchodzi w rachubę. Poza tym w ramach leasingu operacyjnego leasingobiorca ma prawo wykupić auto po zakończeniu umowy – w leasingu finansowym jest z kolei tak, że po jej wygaśnięciu pojazd automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy.

Leasing używanego auta – na jakich warunkach?

Umowę leasingową, której przedmiotem jest używany samochód, może podpisać zarówno osoba prywatna, jak i prowadząca działalność gospodarczą. Eksperci z salonu Używane Jak Nowe przypominają, aby mieć baczenie na parę istotnych aspektów. Przede wszystkim ważne są pochodzenie i wiek pojazdu oraz jego przebieg i stan techniczny. Istotny jest także maksymalny okres leasingu. Przyjmuje się, że wiek używanego samochodu i czas trwania umowy leasingowej nie powinny łącznie wynosić więcej niż 8-10 lat. Koniecznie też trzeba sprawdzić informacje dotyczące czynszu inicjalnego – jeśli leasingodawca wymaga od leasingobiorcy wkładu własnego, to jakiego rzędu kwota wchodzi tu w rachubę.

Leasing używanego auta – jakie procedury?

Sposób załatwiania formalności związanych z zawarciem umowy leasingowej zależy głównie od polityki prowadzonej przez daną firmę. Niemniej na ogół wszelakich procedur da się dopełnić w formie uproszczonej. Wystarczy, że leasingobiorca przedstawi leasingodawcy wymagane przez niego dokumenty, np. w przypadku firm są to dokumenty rejestrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj