Zakup nowego samochodu to często spory wydatek. Nie jest więc zaskoczeniem, że większość kierowców unika wszelkich dodatkowych kosztów. Niestety ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe, ale na szczęście nie musi być drogie. Jak więc znaleźć polisę w korzystnej cenie?

Co wpływa na wysokość składki OC?

Aby wiedzieć jak wystrzegać się dodatkowych kosztów warto zapoznać się z czynnikami, które mają wpływ na wysokość składki. Są to między innymi:

  • Doświadczenie i wiek kierowcy – młodzi kierowcy, którzy prawo jazdy mają od niedawna zapłacą za OC nawet dwukrotnie więcej niż kierowcy z doświadczeniem. Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują osoby młode jako bardziej skłonne do ryzykownych zachowań
    na drodze, co zwiększa szansę na spowodowanie kolizji. Statystyki policyjne wykazują, że najwyższy wskaźnik liczby wypadków odnotowuje się wśród osób w wieku od 18 do 24 lat.
  • Historia ubezpieczenia – każda spowodowana przez kierowcę szkoda wiązać się będzie
    z utratą zniżek za bezszkodową jazdę. Im więcej szkód komunikacyjnych, tym wyższe będą składki.
  • Parametry samochodu – dla towarzystw ubezpieczeniowych nie bez znaczenia jest marka oraz model auta. Pod uwagę brany jest też wiek pojazdu, pojemność silnika, przebieg i rodzaj paliwa. Za polisę więcej zapłacą właściciele sportowych czy też nowych aut prosto z salonu.
  • Sposób użytkowania pojazdu – składka może być wyższa dla osób, który wykorzystują auto w celach służbowych lub zamierzają je przeznaczyć na wynajem. Ubezpieczycielowi należy też zgłosić użytkowanie pojazdu za granicą.

Powyższe czynniki są kluczowe, warto jednak pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają też uwagę na miejsce zamieszkania. Jeśli statystyki wypadków w okolicy są niskie, to cena OC będzie bardziej korzystna. Na tańsze ubezpieczenie mogą też liczyć kierowcy posiadający rodzinę – uznawani są za mniej skłonnych do ryzykownych zachowań oraz brawurowej jazdy. Co jeszcze? Dla ubezpieczycieli liczy się zawód kierowcy i statystyki wypadkowe związane z ich profesją. Kto zapłaci najwięcej? Sportowcy, taksówkarze, przedstawiciele handlowi, a nawet pracownicy branży IT.

Jak znaleźć tanie i dobre ubezpieczenie?

Na rynku ubezpieczeń znaleźć można wiele różnych ofert, ale jak wybrać najlepszą? Z pomocą może przyjść kalkulator OC. Narzędzie to umożliwia porównanie ofert nawet kilkudziesięciu ubezpieczycieli, wystarczy tylko wypełnić formularz. Propozycje towarzystw ubezpieczeniowych są zazwyczaj przedstawiane w formie tabeli – widoczne są od razu ceny, a także zakres ubezpieczenia.

Już samo użycie porównywarki ułatwia znalezienie tańszej polisy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na parametry pojazdu, auta wolniejsze i z niewielkim silnikiem to mniejsze prawdopodobieństwo udziału w zdarzeniu drogowym czy spowodowania dużych szkód. Młodzi kierowcy mogą rozważyć współwłasność samochodu na przykład z rodzicem, aby korzystać z posiadanych przez niego zniżek. Do obniżenia ceny ubezpieczenia OC przyczynić może się też forma płatności – jednorazowa jest bardziej korzystna niż ratalna. Warto również regularnie sprawdzać oferty promocyjne na przykład na https://kioskpolis.pl/. Ubezpieczyciele często oferują zniżki za zakup polisy przez Internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj