Intensywny rozwój technologiczny doprowadza do zwiększonego ryzyka, zawiązanego z przedostaniem się do środowiska znacznej ilości substancji chemicznych. Duże ryzyko stwarza zwłaszcza szybko rozwijający się transport substancji niebezpiecznych, ich produkcja, ale także składowanie. W sytuacji, gdy dochodzi do wycieku substancji niebezpiecznej, niezwykle istotna jest szybka reakcja, czyli eliminacja jej ze środowiska. W tym właśnie pomagają sorbenty, czyli preparaty pochłaniające.

Czym jest sorbent?

Sorbent jest to materiał absorbujący. Zazwyczaj produkuje się go ze sztucznych albo naturalnych tworzyw. Działa on skutecznie, poprzez zapobieganie rozprzestrzeniania się materiałów niebezpiecznych w środowisku naturalnym. Z tego względu zmniejsza niekorzystny wpływ wycieku na otoczenie. Po takie produkty sięga między innymi straż pożarna, jednak znajdują się one również na wyposażeniu wielu przedsiębiorstw przemysłowych.

W jaki sposób działają sorbenty?

Cały proces sorpcyjny opiera swój mechanizm działania na pochłanianiu jednej substancji przez drugą. Ponadto, temu zjawisku zazwyczaj towarzyszą również inne reakcje (rozpuszczanie substancji, wytrącanie się substancji). Decydując się na dany sorbent, należy zwrócić uwagę na sposób oddziaływania składników materiału sorpcyjnego na materiał, jaki ma zostać pochłonięty. Produkty te tworzone są z tworzyw o sporych właściwościach sorpcyjnych, co ważne, są one niepalne. Można więc je stosować także w miejscach zagrożonych zapaleniem czy wybuchem.

Rodzaje sorbentów

Biorąc pod uwagę konsystencję i kształt, można wymienić:

  • Sorbenty sypkie – w postaci granulatów, których używa się od razu na zanieczyszczoną powierzchnię. Polecane do małych wycieków. Tego rodzaju produkty są wygodne w użyciu, kiedy substancja niebezpieczna zostanie już pochłonięta, wówczas należy jedynie zamieść i zutylizować pozostałości. Sprawdzą się do paliw, tłuszczy, smarów, wody czy olejów.
  • Maty sorpcyjne – stosowane do różnych rozlewów oraz wycieków substancji niebezpiecznych. Odznaczają się sporą chłonnością, a więc można sięgać po nie z powodzeniem, nawet do znacznych wycieków.
  • Rękawy sorpcyjne- chłonne sorbenty, które można w sposób dowolny dopasowywać i kształtować. Nadają się zwłaszcza do wycieków z maszyn albo miejsc przechowywania substancji groźnych.

Przeznaczenie sorbentów oraz ich oznaczenie

Jeśli chodzi o kształt sorbentów, tworzone są one w czterech kolorach. Dany kolor określa chłonność innych substancji. W ten sposób, można łatwiej dobrać produkt, który poradzi sobie z zagrożeniem.

  • kolor niebieski- pochłaniacze sprawdzające się do neutralizacji olejów oraz produktów ropopochodnych, co ważne nie wchłaniają wody
  • kolor szary- sorbenty przeznaczone do płynów przemysłowych, produktów ropopochodnych, olejów, wody, nie można ich używać do neutralizowania agresywnych środków chemicznych
  • kolor biały- identyczne przeznaczenia, jak w przypadku sorbentów niebieskich
  • kolor żółty- sorbenty sprawdzające się do pochłaniania substancji agresywnych oraz tych niezidentyfikowanych

Sorbenty są dobrym sposobem na szybką reakcję, aby ograniczyć do minimum zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia środowiska daną substancją. Działają szybko, co jest ich niewątpliwą zaletą i można je dopasować do każdego rodzaju substancji.

Kiedy warto sięgać po sorbenty?

Sorbenty należy wykorzystywać przy wszystkich wyciekach substancji, które mogłyby w sposób negatywny wpłynąć na ludzkie zdrowie czy życie, ale również na środowisko naturalne. Mają one na celu zapobiegać przedostaniu się chemicznych substancji do wód, gleb czy powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj