Bycie kierowcą samochodów ciężarowych czy prowadzenie firmy transportowej, w której skład wchodzą pojazdy o całkowitej masie przekraczającej 12 ton, muszą stosować się do różnego rodzaju obostrzeń. Dotyczą one m.in. miejsc i dni, w których ruch pojazdami ciężarowymi jest ograniczony. Nieprzestrzeganie przepisów ustanowionych przez Ministra Transportu może skutkować wysoką karą pieniężną zarówno dla kierowcy, jak i właściciela danej firmy przewozowej, a mandat może również otrzymać osoba zarządzająca transportem. Dowiedz się więcej o ograniczeniach dla ruchu samochodów ciężarowych, by uniknąć niepotrzebnych wydatków na opłacenie mandatów.

Pojazdy ciężarowe w Polsce – czemu ogranicza się ich ruch?

Mimo rozwoju wielu różnych metod transportu, pojazdy ciężarowe ciągle stanowią wygodną i stosunkowo atrakcyjna cenowo propozycję dla firm zajmujących się zaopatrzeniem zarówno na arenie lokalnej, jak i międzynarodowej. Niesie to jednak za sobą pewne konsekwencje dla innych użytkowników ruchu drogowego – na duże utrudnienia narzekają przede wszystkim posiadacze samochodów osobowych, zwłaszcza w dużych miastach. By pogodzić zwykłych kierowców, jak i tych poruszających się pojazdami, których masa całkowita przekracza 12 ton, wprowadzono zakazy jazdy regulujące to, w których dniach samochody ciężarowe nie powinny znajdować się na drodze.

Kierowcy takich pojazdów, którzy nie dostosują się do regulacji, muszą liczyć się z wysokimi mandatami, jednak od kilku już lat (konkretnie od 2018 roku) kary dotyczą również właściciela danej firmy transportowej oraz osoby zarządzającej transportem. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy o transporcie drogowym z dnia 3 września 2018 roku – zgodnie z tym dokumentem łączna kara za nieprzestrzeganie ograniczeń w ruchu samochodów ciężarowych wynieść może nawet 3500 złotych. Mandat mogą dostać wszystkie trzy wcześniej wspomniane osoby, a sam pojazd może zostać usunięty z drogi, co powodować może spore opóźnienia w kwestii dostarczenia przewożonych towarów.

Ograniczenia ruchu ciężarowego na drogach – w jakie dni obowiązują?

W Polsce, tak jak innych państwach w Europie i na świecie, obchodzony jest szereg świąt, w których ruch na drogach jest wyjątkowo wzmożony. By ułatwić przejazd samochodom osobowym w tych dniach zdecydowano się na wprowadzenie zakazów jazdy dla pojazdów ciężarowych, których łączna masa przekracza 12 ton. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z 2007 roku w godzinach od 8:00 do 22:00 takie samochody nie mogą poruszać się w następujących dniach:

  • Nowy Rok – 1 stycznia;
  • Święta Wielkanocne (święto ruchome przypadające na niedzielę i poniedziałek – w 2021 roku był to 4 i 5 kwietnia);
  • Święto pracy – 1 maja;
  • Święto Konstytucji Trzeciego Maja (3 maj);
  • Zielone Świątki (święto ruchome, które w 2021 roku przypada na 23 maja);
  • Boże Ciało (święto ruchome – w 2021 roku będzie to 3 czerwca);
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia);
  • Wszystkich Świętych (1 listopada);
  • Święto Niepodległości (11 listopada);
  • Święta Bożego Narodzenia (pierwszy i drugi dzień świąt przypadające na 15 i 26 grudnia).

Kiedy jeszcze obowiązują zakazy ruchu samochodów ciężarowych?

Oprócz wyżej wymienionych świąt ograniczenia w ruchu omawianych pojazdów pojazdów przypadają również na okres wakacyjny, czyli od ostatniego piątku czerwca do początku roku szkolnego. W 2021 roku przypada to kolejno na 25 czerwca i 29 sierpnia – o jakich konkretnie dniach mowa?

  • piątki od godziny 18.00 do 22.00;
  • soboty od godziny 8.00 do 14.00;
  • niedziele od godziny 8.00 do 22.00.

Choć tego typu informacje mogą wydawać się czymś oczywistym dla doświadczonych kierowców pojazdów ciężarowych, osoby początkujące mogą miewać problemy z płynnym poruszaniem się po polskich drogach. W takich sytuacjach warto zainwestować w kursy doszkalające swoich pracowników, o czym więcej można przeczytać w artykule: Szkolenia dla firm spedycyjnych i pracowników przedsiębiorstw transportowych – czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj