Szukasz wydajnych kół zębatych? Nie wiesz, które komponenty spełnią Twoje wymagania? Koniecznie sprawdź koła zębate Optibelt dostępne we wrocławskiej hurtowni technicznej Sped.

  1. Konstrukcja kół zębatych
  2. Zalety koła zębatego
  3. Zastosowanie kół zębatych

Koła zębate to komponenty, które montuje się w układach napędowych. W połączeniu z pasem napędowym tworzą system zwany przekładnią. Zanim jednak odpowiemy, jakie są zalety kół zębatych, gdzie dokładnie znajdą zastosowanie i na jakiego producenta warto zwrócić uwagę, pochylimy się nad samą konstrukcją wspomnianych komponentów. Wiedza na temat budowy pomoże Ci zrozumieć, jak działa koło zębate w standardowym wykonaniu.

Konstrukcja kół zębatych

Konstrukcja kół zębatych jest prosta – komponenty składają się z wieńca zębatego oraz piasty. Oba elementy są zwykle połączone za pomocą łącznika. Każda część koła zębatego ma swoją nazwę. Nawet przestrzeń między zębami – są to tak zwane wręby.

Po co właściwie wykorzystuje się koła zębate? W połączeniu z odpowiednio dobranym pasem napędowym tworzą przekładnię, której celem jest przenoszenie napędu między innymi w maszynach przemysłowych. W hurtowni technicznej koła zębate dostępne są w różnych wariantach. Biorąc pod uwagę kształt kół, wyróżniamy modele stożkowe oraz walcowe:

  • koła zębate stożkowe – obejmują komponenty proste, łukowe i skośne,
  • koła zębate walcowe – obejmują modele skośne, proste, łukowe oraz daszkowe.

W przypadku kształtu kół dostępne są także rozwiązania ślimakowe. Przekładnia ślimakowa stosowana jest głównie w motoreduktorach i tam, gdzie wymagane jest bardzo duże przełożenie. System tego rodzaju składa się ze wklęsłego koła wyposażonego w śrubowe zęby, wirnika śrubowego oraz tak zwanego ślimaka. W tym przypadku moc przenoszona jest głównie poprzez tarcie.

Charakterystyczne koła zębate stożkowe natomiast znajdą zastosowanie w miejscach, w których od przekładni wymaga się zdolności do kątowego przenoszenia napędu, również przy bardzo dużym obciążeniu – na przykład w przekładni mechanicznej.

Dzieląc koła zębate na różne warianty, możemy również wyróżnić modele, biorąc pod uwagę miejsce uzębienia – wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Zalety koła zębatego

Koła pasowe mają wiele zalet. Najczęściej wyróżniane są następujące cechy:

    • wielkość – małe gabaryty,
    • prosta obsługa,
    • zdolność do przenoszenia dużych mocy,
    • równomierne przenoszenie napędu,
    • wysoka sprawność,
    • stabilność pracy,
    • prostota konstrukcji,

Ale jak każdy inny komponent, nie są również pozbawione wad. Do minusów zalicza się zwykle następujące czynniki:

    • brak elastyczności,
    • geometria bardzo sztywna,
    • niskie przełożenie na stopień pojedynczy,
    • konieczność optymalnego smarowania – nieprawidłowe smarowanie sprawia, że praca koła zębatego jest głośniejsza, niż powinna.

Niektórzy uważają również, że koła zębate są drogie. Jeśli jednak stanowią jedyne rozwiązanie dla Twojej aplikacji, warto inwestować w droższe komponenty, szczególnie gdy będą pracowały w ekstremalnych warunkach.

Wady i zalety możemy także wyróżnić, biorąc pod uwagę kształt zębów kół zębatych. Przy modelach wyposażonych w proste zęby, zaletą jest ich równie prosta konstrukcja, ale do wad zalicza się głośniejszą – niż w przypadku innych rozwiązań – pracę. Niższy poziom hałasu czy wyższą nośność gwarantują komponenty z zębami skośnymi, ale ich minusem może być występowanie wzdłużne siły. Jeśli skomplikowana budowa czy wymagająca obróbka nie stanowią dla Ciebie problemu, koła zębate daszkowe są świetnym rozwiązaniem, ponieważ łączą w sobie zalety obu wspomnianych modeli i jednocześnie są pozbawione siły wzdłużnej.

Zastosowanie kół zębatych

Koła zębate znajdą zastosowanie w wielu aplikacjach, w tym w różnych przekładniach montowanych w maszynach przemysłowych, urządzeniach czy pojazdach. Sprawdzą się zarówno w ogromnych układach, jak i tych niewielkich, w których przekładnia ma do czynienia z równie małymi obciążeniami. Małe koła zębate możemy znaleźć na przykład w zegarkach. Ponadto znajdują się w domowych urządzeniach, w tym również w sprzętach AGD. Ze względu na stałość i równomierność w przenoszeniu ruchu i duże możliwości eksploatacyjne, odpowiednio dobrane koło zębate Optibelt, dostępne w asortymencie hurtowni Sped – wrocławskiego dystrybutora Optibelt – znajdą zastosowanie także w maszynach rolniczych, dużych turbinach, a nawet w napędach statków. Możliwości jest wiele – wystarczy dobrać odpowiednie koło zębate do paska napędowego, by cieszyć się niezawodną i bezawaryjną pracą danego urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj