Jeśli decydujesz się na zakup auta od osoby prywatnej, jest taniej. Od dealera – drożej. Zwykle każdy, kto stał przed zadaniem kupna auta zrozumiał tę zależność już po pierwszym porównaniu warunków cenowych. Sprzedawcy ponoszą odpowiedzialność za wady i gwarancje. Może się to opłacać w przypadku używanego samochodu, o ile trafisz do renomowanego sprzedawcy, niezależnie czy osoby prywatnej czy firmy. Jak podejść do zakupu auta?

Kupno używanego samochodu z salonu czy od dealera jest zwykle droższe niż zakup prywatny, często bez możliwości otrzymania faktury. Szacuje się, że ceny na rynku prywatnym są o około 10% – 20% niższe od ceny detalicznej. Wyższa cena wiąże się jednak z wyższą wydajnością i odpowiedzialnością, a także komfortem i bezpieczeństwem. Renomowany dealer, w przeciwieństwie do sprzedawcy prywatnego, musi być odpowiedzialny za wady materiałowe i dlatego dołoży wszelkich starań, aby zagwarantować opisany stan pojazdu. W zasadzie każdy sprzedawca używanych samochodów musi przeprowadzić kontrolę każdego pojazdu. Dealerzy poddają pojazdy szczegółowej analizie, dzięki czemu ty jako sprzedający możesz czuć się pewniej.

Kupujesz auto? Skup aut w Poznaniu i okolicach jest świetną opcją

Sprzedawcy komercyjni muszą odpowiadać za wady fizyczne przez dwa lata. Termin można umownie skrócić do jednego roku. Jeśli używany samochód wykaże usterki w określonym czasie po zakupie, które istniały już w momencie wydania pojazdu, kupujący może zażądać bezpłatnej naprawy u sprzedawcy. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy po zakupie ciężar dowodu spoczywa wyłącznie na sprzedawcy. Musi on na przykład udowodnić, że nagle uszkodzony elektryczny podnośnik szyby nadal działał idealnie w momencie przekazania pojazdu. Jednak nie każde uszkodzenie pojazdu jest automatycznie wadą. Żadna firma nie może odpowiadać za standardowe oznaki zużycia. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem auta, bądź jego sprzedażą, sprawdź jakie warunki może ci zaproponować skup aut Poznań i w okolicach.

Zalety i wady gwarancji na używany samochód

W przypadku szkód, które nie są objęte odpowiedzialnością za wady materiałowe, wielu sprzedawców oferuje również gwarancję na samochód używany, która często jest wliczona w cenę zakupu. W uzgodnionym okresie gwarancyjnym kupujący jest uprawniony do przejęcia kosztów naprawy. Kupujący nie musi koniecznie zlecać napraw sprzedawcy lub autoryzowanemu warsztatowi. W przypadku dealerów samochodów używanych zakłada się, że oni również sprzedają gwarancję. Zakres gwarancji także będzie inny w zależności od dostawcy

To, czy oferowana gwarancja jest dla Ciebie opłacalna, często staje się jasne dopiero po dokładnym przestudiowaniu warunków umowy. Czasami gwarancje okazują się być ukrytymi ubezpieczeniami kosztów naprawy, które mają na celu zapewnienie dealerowi powtarzalności transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj