Nakładanie wosku samochodowego to jedna z najprostszych i najbardziej podstawowych czynności, które powinno się stosować w celu zadbania o odpowiedni stan techniczny lakieru. Warto więc dowiedzieć się, z jakiego powodu wosk jest tak ważny, lecz również jak się go powinno poprawnie nakładać. Nie da się również ukryć, że na rynku istnieje ogromna ilość najróżniejszego rodzaju preparatów, więc dobrym pomysłem byłoby dowiedzenie się tego, które z nich można szczególnie mocno polecić i których po prostu warto na co dzień używać.

Z jakiego powodu wosk samochodowy jest tak ważny?

Zanim jednak przejdzie się do konkretnych szczegółów dotyczących tego, jak nakładać wosk samochodowy i który jest szczególnie mocno polecany, najpierw warto dowiedzieć się zupełnych podstaw, czyli tego, z jakiego powodu wosk jest tak ważny i czemu on w ogóle służy.

Lakier samochodowy może się z pozoru wydawać bardzo mocny i trwały. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, ponieważ lakier, choć ma do spełnienia bardzo ważną funkcję, czyli chronić karoserię aut, to jednak sam w sobie jest niezwykle kruchy i delikatny. Do tego stopnia, że na jego degradacje wpływać mogą nawet niewielkie uderzenia kamieni, porysowanie piaskiem znajdującym się w gąbce używanej do mycia lub też nawet promienie słońca, które mogą spowodować blaknięcie i osłabianie jego struktury. Kluczem do poprawnego chronienia karoserii, lecz również do zachowania ładnego wyglądu auta jest odpowiednie dbanie o lakier. A nic nie realizuje tego zadania lepiej niż właśnie wosk.

Woski samochodowe, które nałożone zostaną na lakier, tworzą na nim specjalnego rodzaju dodatkową warstwę zabezpieczającą. Jest to tarcza, która chroni powłokę lakieru przed promieniami UV obecnymi w świetle słonecznym, czy też nawet niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi od piasku, kamyczków czy też ocierających się o auto gałęzi. Co więcej, wosk chroni lakier przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy też nawet grad. Dzięki niemu karoseria mniej się brudzi i myje się ją łatwiej. Wosk posiada również silne działanie zabezpieczające przed korozją.

Żeby jednak wosk mógł odpowiednio efektywnie chronić lakier, musi zostać poprawnie na niego nałożony. Jak się to powinno robić? Jakie są techniki kładzenia lakieru i czym się one charakteryzują?

Jak nakładać wosk samochodowy?

Jak zatem widać po powyższym opisie, zasadność stosowania wosku samochodowego jest właściwie bezdyskusyjna i każdy kierowca regularnie powinien nim pokrywać lakier na swoim samochodzie. Powstaje jednak zasadnicze pytanie, czyli w jaki sposób powinno się to robić? Jakie są metody nakładania wosku na lakier? Jak się okazuje, można to robić na mokro lub na sucho. Czym się te dwie metody charakteryzują?

Nakładanie wosku samochodowego na mokro polega na stosowaniu płynnego środka, najczęściej występującego w formie zwyczajnego płynu. Jak można łatwo się domyślić, taki wosk ma ogromną ilość zalet typowo użytkowych. Przede wszystkim jego nakładanie przebiega znacznie szybciej, ponieważ można nim zwyczajnie popryskać całą karoserię auta. Co więcej, dzięki temu, że jest on w płynie, doskonale dociera do wszelkich zakamarków i załamań karoserii, dzięki czemu gruntownie zabezpiecza on całą powłokę lakierniczą. A z racji tego, że jest to wosk płynny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokryć nim lakier od razu po umyciu samochodu, gdy na karoserii obecne są jeszcze drobinki wody. Mokry wosk daje również możliwość skutecznego zamaskowania licznych niedoskonałości na lakierze, czyli np. drobnych rysek, które pojawiają się siłą rzeczy na jego powierzchni.

W jaki sposób powinno się taki wosk nakładać? Po umyciu auta, gdy jest jeszcze ono mokre i ścieka z niego woda, należy spryskać jego lakier woskiem, a następnie wytrzeć go suchą szmatką, a najlepiej taką, która wykonana będzie z mikrofibry. Co jednak bardzo ważne, kluczowe w przypadku używania takiego wosku są warunki atmosferyczne. Jak się bowiem okazuje, powinno się go używać jedynie wtedy, gdy będzie ciepło, lecz nie gorąco. Niskie temperatury mogą spowodować, że wosk nie wchłonie się należycie w lakier, a zbyt wysokie, że szybko odparuje razem z wodą.

Drugą możliwością pokrycia lakieru samochodowego woskiem jest wersja na sucho. Na czym to polega? Suchy wosk ma konsystencję pasty, którą należy położyć na lakierze, a następnie mechanicznie wetrzeć w lakier. Ma to swoje zalety, lecz również sporą ilość wad. Najważniejszą zaletą jest oczywiście to, że taki wosk jest znacznie skuteczniejszy i osiągnąć można dzięki niemu wyraźnie lepsze efekty. Z tego też powodu poleca się go mocno w sytuacji, gdy lakier jest już zniszczony i wymaga poważniejszej naprawy. Jeśli chodzi o wady, to z pewnością największą z nich jest dość kłopotliwa aplikacja. Przede wszystkim auto musi być idealnie czyste, a także dokładnie wysuszone, dopiero wtedy można przejść do nakładania pasty. Aplikować ją można przy pomocy własnej siły mięśni i szmatki, co jednak zajmuje często nawet kilka godzin. Można również wykonać to specjalną polerką do lakieru, lecz ona z kolei jest dość drogim sprzętem, na który przeznaczyć trzeba by było około kilkuset złotych. Mimo jednak to jest to metoda godna polecenia.

Jakie woski samochodowe można polecić?

Kluczowe w przypadku chęci woskowania lakieru samochodu jest to, jaki konkretnie wosk się do tego użyje. Musi on nie tylko cechować się dobrymi właściwościami hydrofobowymi, być odporny na światło UV, lecz również musi być łatwy w nakładaniu. Co może być szczególnie mocno polecone?

Jeśli chce się uzyskać możliwie jak najlepsze efekty woskowania, poleca się zastosować wosk soft 99 fusso coat. Jest to produkt wykazujący się rewelacyjnymi właściwościami ochronnymi, a także przystępnym sposobem aplikacji. Co więcej, wosk soft 99 sprzedawany jest w bardzo konkurencyjnych do innych, często gorszej jakości produktów cenie. Jeśli więc szuka się czego pewnego, co przyniesie natychmiastowe i zauważalne gołym okiem efekty, zdecydowanie jest to wosk godny polecenia.

Podsumowanie

Woskowanie samochodu, choć jest czynnością często trudną, meczącą i zajmującą wiele czasu, to jednak przynosi oszałamiające efekty. Warto więc zadbać o swoje auto w ten sposób i cieszyć się jego pięknym wyglądem przez wiele kolejnych lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj