Każdy pojazd osobowy, a także maszyny rolnicze, budowlane czy przemysłowe, powinny posiadać sprawny filtr powietrza. Jest to ważne dla prawidłowego działania takiego urządzenia. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób on funkcjonuje? W dzisiejszym artykule poruszamy ten temat i wyjaśniamy, jakie zadania spełnia filtr powietrza w pojazdach mechanicznych.

Czym jest filtr powietrza i jak działa?

Filtr powietrza to taki element każdego pojazdu, który odpowiada za oczyszczanie powietrza, zanim trafi do silnika. Dzięki niemu cząsteczki pyłów, dymów przemysłowych, spalin, a także zwykłego kurzu nie są w stanie go uszkodzić. To bardzo ważne, aby pojazd działał prawidłowo i nie był zanieczyszczony, gdyż mogłoby to doprowadzić do jego awarii. Jeśli potrzebujesz nowego filtra powietrza lub obudowy do niego, możesz zamówić takie części np. w sklepie internetowym Filterland.

Filtr i jego obudowa

By filtr powietrza działał w prawidłowy sposób, musi być sprawny. Dlatego podczas przeglądu należy upewnić się, że jego wkład jest w dobrym stanie, a obudowa szczelna. Jeśli przepustowość wlotu powietrza, a także zasysanie boczne są zwiększone, może to doprowadzić do uszkodzenie plisów filtracyjnych. Wszystko musi tutaj działać jak w zegarku, jeśli nie chcesz mieć kłopotów ze swoim urządzeniem mechanicznym.

Dlatego, jeśli któraś z wymienionych części nie jest prawidłowo zamontowana lub się zużyła, należy ją czym prędzej wymienić. Elementy te ulegają ciągłej eksploatacji – jest to całkiem naturalne. Stąd regularny przegląd i ewentualna wymiana nie powinny Cię zaskoczyć, bo po prostu są konieczne.

Jak często należy wymieniać filtr powietrza?

Producenci pojazdów mechanicznych najczęściej zalecają, żeby wymieniać filtr powietrza co około 20-40 tysięcy kilometrów. W zależności od tego, jak często korzystasz ze swojego urządzenia, średnio możesz przyjąć, że powinieneś to robić mniej więcej raz w roku. Najlepiej przy okazji okresowego przeglądu, wówczas na pewno o tym nie zapomnisz.

Jeśli odpowiednio nie zadbasz o sprawność filtra, to po kilku latach będzie się on kruszył, a to grozi poważnym zatarciem silnika. Wówczas jego naprawa będzie Cię bardzo dużo kosztowała, a czasem wręcz jest nieopłacalna. Co więcej, filtr, który jest już stary i nie został na czas wymieniony, powoduje spadek mocy silnika. A co za tym idzie? Zwiększa się ilość paliwa spalanego przez Twój pojazd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj