Transport morski to idealny wybór w przypadku dużych ilości towarów. Transport morski jest często wykorzystywany przy imporcie dóbr producentów z Dalekiego Wschodu i nie tylko. Sprawdź jak organizowany jest transport morski i ile to wszystko kosztuje.

Od 2012 r. koszty transportu morskiego znacząco spadły, a przestrzeń dostępna na statkach towarowych ma przewyższyć zapotrzebowanie na żeglugę do 2022 r. Eksport za pomocą frachtu morskiego prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych i opłacalną opcją transportową przez kilka najbliższych lat.

Oto, co musisz wiedzieć o transporcie morskim by móc zdecydować czy to rozwiązanie będzie najbardziej optymalne dla Ciebie i Twojej firmy.

Czym jest transport morski?

Transport morski to popularna metoda transportu towarów na całym świecie za pomocą ogromnych statków towarowych. Istnieje wiele różnych form transportu morskiego, w tym:

 • FCL, w którym pojedyncza przesyłka jest ładowana do kontenera o długości od 20 do 45 stóp.
 • LCL, w którym kilka przesyłek dzieli kontener i są dzielone w miejscu przeznaczenia.
 • RORO, w którym ciężarówki i inne pojazdy wjeżdżają na statek ze swoim ładunkiem, są bezpiecznie zabezpieczone do podróży, a następnie po prostu odjeżdżają w miejscu docelowym.
 • Sucha wysyłka masowa, stosowana w przypadku towarów, takich jak metale lub kruszywa, które można zrzucić lub wlać do ładowni statku, a nie ładować do kontenerów

Jakie są zalety transportu morskiego?

 • Efektywna kosztowo metoda wysyłki dla ciężkich lub dużych ładunków, średnio około 4-6 razy tańsza niż fracht lotniczy.
 • Cło i podatek VAT mogą być również tańsze w przypadku frachtu morskiego w porównaniu z frachtem lotniczym, ponieważ oblicza się go jako procent kosztu towaru plus koszt eksportu
 • Kilka różnych opcji wysyłki, jak opisano powyżej, w tym zabranie całego kontenera lub współdzielenie jednego z kilku różnych ładunków
 • Możesz wysyłać większe przedmioty, takie jak meble, a nawet pojazdy drogą morską.
 • Wyspecjalizowani spedytorzy mogą wysyłać towary z mniej więcej dowolnego miejsca na świecie za pomocą frachtu morskiego.
 • Transport morski jest zazwyczaj bardziej przyjazny dla środowiska niż fracht lotniczy.

Jakie są wady transportu morskiego?

 • Czasochłonne – przewóz towarów transportem morskim może zająć kilka tygodni
 • Struktura cenowa sprawia, że ​​mniej nadaje się do małych ładunków, które czasami można tanio wysłać drogą lotniczą lub kurierem.
 • Towar jest bardziej podatny na uszkodzenia podczas takiego transportu w porównaniu z transportem lotniczym – chociaż w rzeczywistości jest bardzo mało prawdopodobne, aby całe kontenery zostały zgubione za burtą lub przechwycone przez piratów.

Jeśli transport morski nie jest dla Ciebie odpowiedni, możesz zamiast tego rozważyć skorzystanie z transportu lotniczego. Nasi spedytorzy chętnie doradzą Ci również w kwestii transportu lotniczego.

Koszty transportu morskiego – czego możesz się spodziewać?

Kiedy importujesz lub eksportujesz towary drogą morską, musisz pomyśleć o kilku rzeczach – oczywiście jest koszt towarów i kwota pobierana przez firmę spedycyjną za ich przewóz. Ale do tego dochodzą również opłaty za cła i podatki, ponieważ towary przechodzą przez różne procedury celne.

Niektóre koszty importu za pomocą frachtu morskiego zależą od tego, skąd pochodzą Twoje towary. Na przykład import z UE zwykle wiąże się z niższymi kosztami, ponieważ nie powinno być cła importowego do zapłaty.

Koszty wysyłki różnią się znacznie w zależności od tego, co i gdzie się przeprowadzasz. Możesz uzyskać dobre rozeznanie w zakresie kosztów od różnych dostawców, korzystając z kalkulatora frachtu – w poniższej sekcji źródłowej jest do niego link w celach informacyjnych.

Oto kilka przykładów średniej stawki rynkowej za wysłanie kontenera 40 stóp odzieży o niskiej wartości do Wielkiej Brytanii z różnych portów pochodzenia:

 • Z Malagi, Hiszpania – 1100 – 1200 . USD
 • Z Qingdao w Chinach – 1900-2100 USD
 • Z Bangladeszu – 2200 – 2500 . USD
 • Z Veracruz, Meksyk – 2000 USD – 2200
 • Z Sydney w Australii – 2600 – 2900 USD

Jednak sama wysyłka to nie jedyny koszt, który musisz znać. Podczas obliczania kosztów przesyłki frachtu morskiego musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Cena dóbr
 • Koszt wysyłki
 • Cło przywozowe
 • VAT

W niektórych przypadkach możesz odzyskać koszt podatku VAT zapłaconego za przesyłkę. Możesz również zauważyć, że koszt wysyłki jest podzielony na kilka opłat, w tym koszty portowe, opłaty za trasę, jeśli przesyłka jest przesyłana przez płatny kanał, taki jak Kanał Panamski, oraz opłaty dodatkowe jeżeli są jakieś niebezpieczne towary do obsługi.

Wskazówka: Przewóz towarów na całym świecie może być kosztowny. Jako firma będziesz chciał chronić swoją marżę zysku. Chociaż nie możesz uniknąć płacenia należności prawnych, takich jak cło importowe lub VAT, możesz upewnić się, że nie poniosą Cię wysokie opłaty bankowe, gdy płacisz dostawcom z zagranicy. Nawet jeśli bank reklamuje niskie opłaty, często dodaje marżę do kursu wymiany, co oznacza, że ​​płacisz więcej.

Jak działa transport morski?

Często zdarza się, że firmy korzystają z usług specjalisty ds. żeglugi, aby zorganizować fracht morski i bezpiecznie i legalnie przewieźć towary od dostawcy. Jest to bardzo pomocne, ponieważ procesy importowe i celne są złożone. Błędy mogą być kosztowne, więc zaangażowanie agenta spedycyjnego jest skutecznym sposobem zarządzania ryzykiem i zapewnienia płynnego przebiegu procesu.

Oto ogólne kroki, które musisz podjąć, aby zorganizować wysyłkę drogą morską:

 • Wybierz firmę przewozową i uzgodnij wycenę żądanej usługi.
 • Firma spedycyjna odbierze towar od twojego dostawcy.
 • Twoja przesyłka jest przewożona do portu i przechodzi przez odprawę celną w miejscu pochodzenia.
 • Towary są ładowane do własnego kontenera (FCL) lub wspólnego kontenera (LCL), a następnie umieszczane na statku towarowym w celu ich podróży.

Po przybyciu do portu docelowego towary muszą ponownie przejść odprawę celną – zwykle zaaranżowaną przez spedytora i zostaną zwolnione po opłaceniu wszystkich opłat celnych i podatków

Transport morski trwa znacznie dłużej niż przewóz towarów drogą lotniczą. Musisz wziąć pod uwagę czas potrzebny na dostarczenie towarów do portu w miejscu ich pochodzenia, czas odprawy celnej zarówno w miejscu pochodzenia, jak i w miejscu docelowym, a także czas spędzony na wodzie.

Twoja firma spedycyjna będzie w stanie dokładnie określić, ile czasu zajmie dostarczenie przesyłki morskiej. Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg problemów, które mogą powodować opóźnienia. Od dostawcy, któremu brakuje czasu dostawy do portu, po złą pogodę, wyzwania związane z lokalnymi procedurami przewozowymi lub celnymi, Twój ładunek może być opóźniony przez problemy na które nie masz wpływu. Jeśli masz ścisły termin – musisz zaplanować transport z wyprzedzeniem i zorganizować wysyłkę z dużym wyprzedzeniem.

Zalecamy pozostawienie tygodnia na odprawę celną, plus rzeczywisty czas wysyłki. Oto przybliżony przewodnik po czasie wymaganym dla niektórych popularnych tras do Wielkiej Brytanii:

 • Chiny Południowe – od 23 do 25 dni
 • Północne Chiny – od 32 do 35 dni
 • Australia – 40 do 50 dni
 • Indie – od 19 do 22 dni
 • Wschodnie wybrzeże USA – od 10 do 14 dni
 • Zachodnie Wybrzeże USA – 30 dni

Jaki ładunek będzie najbardziej optymalny dla transportu morskiego?

Twój spedytor będzie w stanie potwierdzić, czy fracht morski odpowiada Twoim potrzebom. Jednak z reguły przesyłki ważące ponad 100 kg lub zawierające wiele kartonów są zwykle odpowiednie do transportu morskiego.

Istnieje znacznie mniej ograniczeń dotyczących tego, co można przewieźć za pomocą transportu morskiego w porównaniu z transportem lotniczym. Jednak ważne jest, aby Twój ładunek był odpowiednio oznakowany i opisany, aby był transportowany w najbardziej odpowiedni sposób.

Na przykład wszelkie towary niebezpieczne mogą wymagać przemieszczenia w różnych warunkach, podczas gdy przedmioty łatwo psujące się lub kruche będą przewożone w najbardziej odpowiednich kontenerach. Możesz nawet wysyłać mrożone lub chłodzone przedmioty lub towary, takie jak cukier, które podczas transportu muszą być całkowicie suche.

Wycena frachtu morskiego

Możesz uzyskać wycenę, rozmawiając bezpośrednio z agentem spedycyjnym na stronie idealogistyka.pl. Aby obliczyć potencjalne koszty, musisz podać firmie spedycyjnej pewne informacje, takie jak:

 • Pochodzenie i miejsce przeznaczenia przesyłki
 • Wymiary i waga każdej palety lub pudełka oraz całkowita liczba elementów do wysłania – lub liczba i rozmiar kontenera dla przesyłek FCL
 • Rodzaj produktu do wysłania.

Śledzenie frachtu morskiego

Fracht morski jest śledzony przez firmy żeglugowe, porty i inne władze w miarę przemieszczania się do miejsca przeznaczenia. Kontener będzie śledzony i rejestrowany za każdym razem, gdy zostanie przeniesiony z ciężarówki do portu, na statek towarowy i tak dalej. Śledzenie zarówno elektroniczne, jak i ręczne służy do utrzymywania aktualności tego globalnego wykazu.

W interesie wszystkich jest uważne obserwowanie przepływu towarów – firmy żeglugowe mają obowiązki wobec swoich klientów, porty mogą pobierać opłaty za kontenery przetrzymywane na ich terenie zbyt długo, a organy celne chcą dokładnie wiedzieć, co jest przywożone i wywożone kraju dla celów płatności cła i podatków. Skutkuje to dość sprawnym i niezawodnym systemem śledzenia frachtu morskiego.

Zorganizowanie przesyłki frachtu morskiego nie powinno być zbyt trudne, o ile wybierzesz renomowaną firmę transportową. Musisz planować z wyprzedzeniem, ponieważ terminy mogą być długie, a przesyłka może opóźnić się z wielu powodów. Jednak fracht morski pozostaje tanim i niezawodnym sposobem przemieszczania towarów na całym świecie, dobrze dostosowanym do wielu rodzajów działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj