Z kilku powodów praca osób zajmujących się prowadzeniem pojazdów ciężarowych, ale i nie tylko, musi odbywać w ściśle określonych ramach czasowych. Przede wszystkim ma to duże znaczenie dla ich bezpieczeństwa na drodze, jak i również pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jak wiadomo, nadmierne zmęczenie to duże zagrożenie życia i zdrowia. Wobec tego czas pracy kierowców powinien być przestrzegany zarówno przez pracodawców, jak i samych pracowników. Jak należy go interpretować?
Dzienny i tygodniowy czas pracy kierowców
Dzienny czas pracy kierowców w świetle aktów prawnych wynosi dziewięć godzin. Oczywiście istnieje możliwość przedłużenia o dodatkową godzinę, lecz wyłącznie dwa razy w tygodniu. To bardzo sztywne normy, których przedsiębiorcy, jak i pracownicy firm transportowych muszą się trzymać.
Czas jazdy ustalany jest także w dłuższych okresach, chociażby tygodniowych. W tym wypadku kierowca może przepracować maksymalnie 56 godzin, co jednak nie zawsze da się zrealizować. Z jakiego powodu? Prawne zapisy mówią, że w perspektywie dwóch tygodni kierowcy mają do wykorzystania 90 godzin. Wobec tego, pracując w jednym tygodniu pełne 56 godzin, w kolejnym do dyspozycji pozostają 34 godziny.
Czas pracy kierowców a odpoczynek od obowiązków zawodowych
Czas pracy kierowców uwzględnia odpoczynek, co również jest regulowane przez przepisy prawne. Jeśli chodzi o dobowy czas przerwy od obowiązków zawodowych, minimalnie wynosi ona 11 godzin. Każdy kierowca może spożytkować ją w dowolny sposób. Istnieje też sposobność skrócenia jej o 2 godziny, lecz jedynie trzykrotnie pomiędzy dwoma odpoczynkami tygodniowymi.
Co ważne, po zrealizowaniu sześciu cykli dobowych w trakcie tygodnia, które uwzględniają pracę i postoje, osoby prowadzące ciężarówki oraz inne pojazdy zobowiązane są do odbycia tygodniowego odpoczynku. Natomiast w trakcie dnia roboczego, kierowcy muszą zrobić przerwę po 4,5 godzinach ciągłej jazdy. Wynosi ona minimum 45 minut.
Dowiedz się więcej na temat czasu pracy kierowców
Czas pracy kierowców to zróżnicowane zagadnienie. Jego znajomość to obowiązek każdego pracodawcy i pracownika. Nieprzestrzeganie reguł może wiązać się z dużymi karami. Nad wszystkim czuwa Inspekcja Transportu Drogowego, która stale kontroluje liczbę zrealizowanych za kierownicą godzin sprawdzanych w kontekście przepisów prawnych.
Z racji tego, że zmiany w nich bywają dynamiczne, zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie. Chcąc stale być na bieżąco z głównymi aspektami czasu pracy kierowców oraz jego rozliczaniem, warto realizować kursy dla branży transportowej. Oferuje je m.in. https://www.akademiaczasupracy.pl/. Skorzystaj ze wsparcia i bądź pewny, iż wszystko, co ważne, nie umknie Twojej uwadze.