Jeśli chcesz zgodnie z prawem prowadzić samochód na terenie Wielkiej Brytanii, musisz posiadać aktualne ubezpieczenie. Obowiązkiem każdego kierowcy w UK jest wykupienie przynajmniej podstawowej polisy Third Party, która zapewnia ochronę osobom trzecim, jeżeli one lub ich własność ucierpią w wyniku wypadku, do którego dojdzie z Twojej winy. To, że musisz zakupić ubezpieczenie, nie oznacza jednak, że nie masz wpływu na to, jak taki wydatek odbije się na Twoim portfelu. Ceny mogą znacznie różnić się w zależności od ubezpieczyciela, a pierwsza znaleziona oferta wcale nie musi być tą najkorzystniejszą. Jak zadbać więc o to, by wyposażyć się w stosowne zabezpieczenie bez przepłacania? Zachęcamy do zapoznania się z pięcioma sposobami przedstawionymi poniżej.

Sprawdź koszt różnych wariantów ubezpieczenia

Ubezpieczenie samochodowe Third Party zapewnia podstawowy zakres ochrony wymagany prawnie, nie oznacza to jednak, że nie warto zastanowić się nad wykupieniem bardziej rozbudowanego wariantu. Poszerzenie polisy tak by obejmowała też Twój samochód i zapewniała wypłatę odszkodowania również w przypadku pożaru czy kradzieży to bardzo korzystne rozwiązanie z dwóch istotnych powodów. Po pierwsze, zyskujesz większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiesz, że Twoje ubezpieczenie zapewnia Ci ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami. Warto zastanowić się również nad ubezpieczeniem Comprehensive, które podobnie jak polskie AC obejmuje także szkody poniesione przez ubezpieczonego, na przykład uszkodzenie Twojego auta. Po drugie, najmniejszy zakres polisy wcale nie jest równoznaczny z jej najniższym kosztem – często możliwe jest trafienie na atrakcyjniejsze warunki cenowe, wybierając większy pakiet zabezpieczeń.

Porównaj dostępne na rynku oferty

Na co dzień nikogo nie zaskakuje już, że podobne lub nawet te same produkty mogą mieć różne ceny u różnych sprzedawców. Przyczyniają się do tego bardzo różnorodne czynniki, takie jak lokalizacja, aktualny popyt czy oferowane promocje i zniżki. Nie inaczej jest na rynku ubezpieczeniowym. Z czego to wynika? Ubezpieczyciele mogą brać pod uwagę bardzo różne kwestie, wyliczając cenę dla danej polisy, przez co oferta dla tego samego kierowcy i tego samego auta może znacznie różnić się w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto zdawać sobie z tego sprawę i nie decydować się od razu na pierwszą z brzegu opcję zakładając, że inne produkty o podobnym zakresie będą wiązać się z takim samym kosztem.

Realnie oceń swoje potrzeby

Kiedy nie mamy dużej wiedzy na jakiś temat, swoje decyzje zakupowe często opieramy w dużej mierze na materiałach promocyjnych lub poleceniach od znanych nam osób. Nie zawsze jednak to, co sprawdzi się u kogoś innego, będzie dopasowane również do Twoich potrzeb. Warto więc przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej, a najlepiej nawet przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniej oferty, zastanowić się nad tym, czego właściwie oczekujesz od polisy. W jakich sytuacjach ma zapewniać wsparcie? Przed jakim zagrożeniem chronić? W ten sposób skupisz swoją uwagę na rozwiązaniach dostosowanych do swojej sytuacji i nie przepłacisz, wybierając warianty dla Ciebie nieprzydatne.

Wybierz samochód z tańszym ubezpieczeniem

Warto pamiętać, że duży wpływ na koszt polisy ubezpieczeniowej ma też rodzaj samochodu, jaki ma zostać nią objęty. Na rynku brytyjskim obowiązuje podział pojazdów na grupy na podstawie m.in. ich marki, rocznika i pojemności. To w dużej mierze właśnie od grupy, do której należy Twój samochód, zależy cena jego polisy. Możesz więc ograniczyć koszty ubezpieczenia już na etapie zakupu auta, wybierając model objęty tańszą stawką ubezpieczeniową.

Skorzystaj z przysługujących Ci zniżek

Na Wyspach podobnie jak w Polsce kierowcom przyznawane są zniżki za bezszkodową jazdę. Oznacza to, że kierowca z dużym stażem za kółkiem, którego konto nie jest obciążone zgłoszonymi wcześniej szkodami, może liczyć na atrakcyjniejsze warunki. Informacją ważną z punktu widzenia Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii jest fakt, że wielu brytyjskich ubezpieczycieli uwzględnia również zniżki zarobione w Polsce. Warto zapytać o taką możliwość brokera, by zyskać dodatkowe oszczędności.

Ubezpieczenie samochodu nie musi być dotkliwym wydatkiem, a biorąc pod uwagę ochronę, jaką zapewnia w chwili wypadku, może być wręcz świetną inwestycją. By jednak tak było należy wybrać wariant idealny do swojej sytuacji – bez szukania oszczędności na siłę, ale też bez przepłacania za opcje, których nie potrzebujesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj