Choć wtryskiwacze dostępne są na rynku już od dawna, to wielu z nas nadal nie wie, jakie dokładnie są ich rodzaje. Ty również tego nie wiesz? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie, gdyż prezentujemy w nim wszystkie dostępne rodzaje wtryskiwaczy.

Czym są wtryskiwacze elektromagnetyczne?

Najpopularniejsze są wtryskiwacze elektromagnetyczne, które sprawdzają się w układach I-generacji oraz II-generacji Common Rail. Produkty te dostępne są w wielu różnych rodzajach. W zależności od ich producenta różnią się trwałością oraz możliwością regenerowania, ale zasada działania jest zawsze podobna.

Tego typu wtryskiwacze zbudowane są z zaworu elektromagnetycznego, korpusu zaworu, trzpienia naciskowego, iglicy rozpylacza i rozpylacza wielotworkowego. Ich popularność nie powinna nikogo dziwić, ponieważ element ten, w tym na przykład wtryskiwacz cummins można regenerować, co oznacza, że jeśli jego części ulegną uszkodzeniu, to można je z powodzeniem wymienić na nowe.

Dzięki temu można uniknąć konieczności zakupu nowego wtryskiwacza i całkiem sporego wydatku. Z dostępnością części zamiennych również nie ma żadnych trudności, zwłaszcza że do naszej dyspozycji pozostaje profesjonalna firma, która jest w stanie zapewnić nam wszystko, czego potrzebujemy do regeneracji wtryskiwacza.

Co warto wiedzieć o wtryskiwaczach piezoelektrycznych?

Ulepszoną wersją wtryskiwaczy elektromagnetycznych są wtryskiwacze piezoelektryczne. Cenione są głównie za szybkie działanie, jak również za precyzyjność. Co ciekawe, tylko one są w stanie podołać pracy w układach III-generacji Common Rail. W tego typu elementach nie ma elektromagnesu oraz trzpienia. Za to zastosowano materiał piezoelektryczny, który wykazuje lepsze właściwości niż magnes.

Przekłada się to również na jego lepsze działanie, ponieważ okazuje się, że jest o wiele szybszy w działaniu niż wtryskiwacz elektromagnetyczny. Dzięki temu można stosować do siedmiu dawek wtrysku w jednym cyklu pracy, co przekłada się na lepszą kulturę pracy silnika, mniejsze spalanie, czy nawet na mniejszą ilość szkodliwych substancji w spalinach.

Niestety tego typu wtryskiwacze nie są wolne od wad. Nie dość, że są droższe od piezoelektrycznych, to w większości przypadków nie można ich regenerować, ponieważ nie ma części zamiennych. Tym samym każda usterka, nawet najdrobniejsza, może oznaczać konieczność zakupu nowego produktu.

Pompowtryskiwacze o specyficznej konstrukcji

Warto również wspomnieć o pompowtryskiwaczach, czyli rozwiązaniu o dość specyficznej konstrukcji, które łączy w sobie trzy elementy: wtryskiwacz, pompę oraz elektryczny zawór sterujący. Popularność pompowtryskiwczy rośnie w zawrotnym tempie i nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ są trwałe i można łatwo je regenerować.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy GK – Diesel Service.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj