Podróże samochodowe odbywają się w różnych warunkach pogodowych. Silny deszcz, śnieg, czy choćby lekka mżawka znacznie obniżają poziom widoczności, co bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa podróży. Właśnie wtedy bardzo ważne, wręcz kluczowe, stają się wycieraczki samochodowe i ich stan. Sprawnie działający układ zapewnia znakomite odprowadzanie wody z powierzchni szyby czołowej, co jest gwarantem dobrej widoczności.

Jak działają wycieraczki samochodowe?

Dlatego właśnie wycieraczki samochodowe są niezbędnym wyposażeniem każdego pojazdu. Jak one działają i co odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie? Sprawdźmy!

Myśląc o wycieraczkach, zazwyczaj na myśl przychodzi nam obraz piór wycieraczek razem z ich ramionami. Jest to jedyny element tego układu, który widać już na pierwszy rzut oka, dlatego nietrudno się dziwić.

Jednak znacznie większa część kryje się pod podszybiem. To właśnie tam umieszczony jest silnik mechanizmu wycieraczek, który jest jego sercem. Od jego sprawności zależna jest maksymalna szybkość całego układu. Silnik elektryczny przymocowany jest do mechanizmu wycieraczek. Ten z kolei posiada dwie wypustki do których przytwierdzone są ramiona. Ich zadaniem jest odpowiednio mocne dociskanie piór wycieraczek do szyby. Jest to możliwe dzięki dużym sprężynom, w które wyposażone są ramiona.

Z ramionami natomiast połączone są pióra wycieraczek, o których wspomniano wcześniej. To właśnie one najczęściej ulegają zużyciu. Niejednokrotnie muszą odgarnąć z szyby czołowej duże zanieczyszczenia, takie jak gałęzie, a w okresie zimowym lód. Często też zmagają się z przywartymi ptasimi odchodami. Dodatkowo procesem mocno zużywającym pióra wycieraczek jest kurz i piasek dostający się podczas jazdy pomiędzy powierzchnię szyby, a gumę wycieraczek.

Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Wydawać by się mogło, że nie można nic zrobić, aby przedłużyć żywotność piór wycieraczek, bo przecież nie ma żadnej instrukcji konserwacji tego elementu. Jednak warto wiedzieć, że przy odrobinie chęci można znacząco przedłużyć ich żywotność.

Jak wspomniano wyżej, najbardziej destrukcyjnymi czynnikami są dla nich stałe elementy, najczęściej mocno przytwierdzone do szyby (lód, ptasie odchody), a także piach i kurz. Tak więc należy pamiętać o kilku czynnościach, które warto wykonywać, mając nawet najdroższe i najlepsze pióra wycieraczek.

Przede wszystkim, warto przed każdą podróżą bardzo dokładnie usuwać stałe zanieczyszczenia szyby – zimą dokładnie zeskrobać lód i zadbać, aby wycieraczki nie przymarzały do szklanej powierzchni. W okresie wiosennym i letnim trzeba też mieć na uwadze, by co jakiś czas przetrzeć pióra wycieraczek wilgotną szmatką, usuwając w ten sposób drobne zanieczyszczenia rysujące szybę i niszczące powierzchnię gumowej części wycieraczek.

Reasumując, wycieraczki samochodowe to układ bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać, ale dbając o jego podzespoły można zapewnić sobie bezawaryjność ich działania i bezpieczeństwo na długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj